Fabryka lin i drutu – Deichsel A.G.
Lina z fabryki Deichsel A.G dla kolei górskiej w Obersdorf.
Co mają ze sobą wspólnego Zabrze i bawarski Oberstdorf? Otóż łączy je razem kolej linowa. Oczywiście nie dosłownie, ale dla uruchomionej tam w 1930 roku kolei górskiej na alpejski szczyt Nebelhorn liny przyjechały z miasta Hindenburg.
Była to wówczas najdłuższa (4850m) i najwyższa osobowa napowietrzna kolej linowa na świecie. A jedna z lin do niej była najdłuższą stalową liną w jednym kawałku jaką do tego czasu wyprodukowano. (W latach 90-tych na górnej stacji kolei widziałem gablotę z fragmentem tej liny i odpowiednią adnotacją. Uwaga autora). Kolej ta została już oczywiście przebudowana, było to w 1977r. Te pierwszą liny wyprodukowała firma wówczas „Adolf Deichsel, Drahtwerke und Seilfabriken-Aktiengeselischaft Hindenburg OS” czyli A.D. Fabryki Lin i Drutu Spółka Akcyjna. Znana po wojnie jako „Linodrut”.
Na tych zdjęciach widzimy najprawdopodobniej moment rozładunku bębna z liną z wagonu kolejowego najprawdopodobniej w Oberstdorf. Na widocznej tam tablicy odczytać można „Nebelhornbahn, Oberstdorf, Adolf Deichsel A.G. Hindenburg, Oberschlesien.
Fotografie otrzymaliśmy od pana Matthiasa Deichsel, wnuka ostatniego dyrektora zabrzańskich zakładów Erwina Deichsel.
Dla załadunku tego typu ciężarów używano w zabrzańskiej fabryce Deichsel A.G. suwnicy co widać na tej pocztówce sprzed 1915 roku ze strony www.zabrze.aplus.pl.
Opracował: Andrzej Dutkiewicz.
Źródła: Czasopismo „Die Bautechnik” Berlin 28 luty 1930 zeszyt 9. (Śląska Biblioteka Cyfrowa)
Wikipedia.