Zdjęcia przedwojenne-Biskupice

Brukowanie ulicy Bytomskiej w Biskupicach 1924 rok.

Baustelle Seidemann Biskupitz

Ci dzielni kamieniarze z bytomskiej firmy kamieniarskiej Herrmanna Seidemanna utwardzili na nowo główną ulicę Biskupic, wówczas Hindenburgstrasse. Na tablicy którą przygotowali napisano:. Budowa w Biskupicach 1924. Budynek przed którym stanęli stoi do dziś i jego adres to ul. Bytomska 119. Na parterze mieści on obecnie sklep, a jego tło praktycznie nie uległo zmianie. Na przeciwko znajduje się szkoła. Poprzednia nawierzchnia ulicy która najpierw nazywała się Wiejska (Dorfstrasse), następnie Zabrzańska (Zabrzerstrasse), przypominała bardziej „kocie łby” niż ten piękny, nowy wówczas bruk. Później przemianowano ją na Bytomska (Beuthenerstrasse), a po wojnie była nadal Bytomską. W 1950r. Otrzymała imię znanego górnika-przodownika pracy Wincentego Pstrowskiego, aby w 1991r. wrócić do poprzedniej nazwy- Bytomska.

Być może już w kilka lat później ci sami brukarze pojawili się znowu w tym miejscu, gdyż w roku 1930 wymieniono tam tory tramwajowe na szerokie i dodano drugi tor.

Za zdjęcie serdecznie dziękujemy panu Stefanowi Zdzujowi z Opola. Jeden z tych kamieniarzy był jego dziadkiem.       Budynek zlokalizował Jakub Kaźmierczyk

Opracował: Andrzej Dutkiewicz.