Browar Haendlera.

Browar      Haendlera.      Zabrze.Obraz

ETYKIETY

Obraz

PORCELANKI i KAPSLE.

Bild

BUTELKI KUFLE SKRZYNKI

Obraz

REKLAMY DOKUMENTY i ŻETONY.

Krótka historia browaru.

W 1860r żydowskiego pochodzenia producent Loebal Haendler założył na pograniczu gmin Małego Zabrza i Doroty największy w histori naszego miasta zakład produkcji piwa. Po wielu rozbudowach firmy, w 1896r browar ten zostaje spółką akcyjną i przyjmuje nazwę “Oberschlesische Bierbrauerei Aktiengesellschaft vormals L.Haendler” co tłumaczymy jako: Browar Górnośląski Spółka Akcyjna dawniej L. Haendler.
W 1928r „Spółka Akcyjna Schultheiss i Patzenhofer“ z Berlina wykupuje ten browar i prowadzi go aż do 1945r pod nazwami Schultheiss- Patzenhofer- Brauerei , Abt.Hindenburg, (Abt. Hindenburg oznacza oddział w Zabrzu) a od 1938r już bez imienia Patzenhofer.
Po odbudowie ze zniszczeń powojennych, w latach 1958-63 wznowiono produkcję pod nazwą Zabrzańskie Zakłady Piwowarsko-Słodownicze. W ich skład wchodziły browary w Siemianowicach Śląskich, Bytomiu, Raciborzu, Rybniku, Częstochowie i Gliwicach.
W 1975 roku połączono browary tyski i zabrzański. Trwało to do 1985 r.
W 1991 sprywatyzowany pod nazwą Górnośląskie Zakłady Piwowarskie S.A.
Ta bogata w tradycje wytwórnia piwa powróciła do historycznej nazwy z czasów kiedy jej właścicielem był Loebal Haendler „Browary Górnośląskie Spółka Akcyjna w Zabrzu” w roku 1996. W 1999 roku ogłoszono bankructwo. Od 2005 należy do Van Pur Sp. z o. o.

Jeszcze więcej o browarze…..