Muzeum – dokumenty
Alois Podeszwa ur. 1892 w Zaborzu. Archiwalne dokumenty.
Alois Podeszwa, lub Aloys Podeschwa, urodził się w 3 lipca 1892 roku tego samego dnia został ochrzczony. Było to wówczas rzeczą normalną, biorąc pod uwagę wysoką śmiertelność noworodków.
Z tych trzech dokumentów możemy dowiedzieć się trochę o jego życiu i obyczajach ówczesnych urzędów.
Wystawione w 1929 roku świadectwo chrztu. Ojciec Stephan był górnikiem. Matka Caroline z domu nazywała się Luka. Urodził się w Zaborzu-Wsi.
Charakterystyczne są Górnym Śląsku niemieckie imiona i polskie nazwiska tej rodziny.
Pod świadectwem podpisał się ówczesny proboszcz parafii św. Franciszka w Zaborzu ksiądz Josef Bennek.
Będąc młodym człowiekiem w wieku 21 lat, najprawdopodobniej wyjechał za pracą do (obecnie) Nadrenii-Westfalii którą podjął w hucie ”Bremer Hütte” w miejscowości Geisweid (miasto Siegen).
To stoi w dokumencie w którym Aloys Podeschwa (pisownia oryginalna) wstępuje do Gwarectwa Siegen (Siegener Knapschaftsverein) które było gwareckim stowarzyszeniem ubezpieczeniowym.
Zwróćmy uwagę na zniemczoną pisownię imienia i nazwiska. Urzędnicy spoza Górnego Śląska nie byli zapewne obeznani z ich polską formą pisowni.
Ostatni dokument z innych już czasów rządów nazistowskich (charakterystyczna pieczątka) to świadectwo urodzenia wystawione w sierpniu 1940 roku przez Urząd Stanu Cywilnego II (Standesamt II). Mimo że było to już w nazistowskich Niemczech widzimy tu znowu polską pisownię nazwiska Podeszwa, oraz niezmienioną nazwę miejscowości – Zaborze Dorf (Zaborze Wieś), choć nazywała się już Hindenburg-Ost.
Jako miejsce zamieszkania podano tu również Zaborze Dorf, mimo że nazwę tą zmieniono w 1937 roku. Przykład niekonsekwencji niemieckich urzędników. (Prawdopodobnie chodziło o zgodność z wpisami w rejestrach kościelnych i innych dokumentach).
Te ciekawe świadectwa historii są własnością Piotra Herszowskiego. Serdecznie dziękujemy za ich udostępnienie.
Opracował: Andrzej Dutkiewicz. 15.08.2018