Zagadki

Zabrze-aplus.pl                Zagadki.


Wśród naszych zbiorów znajdują się również niewiadome. Wśród naszych czytelników znajdują się znawcy historii Zabrza. Może pomożecie wyjaśnić poniżej zamieszczone zagadki? 


18
​ Pan Jan Nowak nadesłał nam zdjęcie które jest jednocześnie zagadką. Czy ktoś zna niejakiego Izydora z Zaborza który w 1912 roku, a więc 106 lat temu wysłał polską patriotyczną kartkę z życzeniami noworocznymi do piekarza z Pawłowa o nazwisku Johann Wiechulla (Jan Wiechuła) ? Ów piekarz był dziadkiem pana Nowaka.
Więcej i treść korespondencji przeczytać można tutaj. https://www.wykop.pl/wpis/28991509/jako-ze-dzisiaj-sylwester-podziele-sie-z-wami-czym/
Kontakt: zaborze2000@wp.pl

17

Pytanie do tych zdjęć jest bardzo proste: czy to może byś Zabrze, a może Ruda Sląska?  

Pan Marcin Zarzyna, z którego albumu rodzinnego pochodzą te fotografie, pochodzi z Rudy Śląskiej. Ale jego rodzina związana była z Zabrzem. Na jednym ze zdjęć z pogrzebu i tam gdzie są dwie panie z dzieckiem, zobaczymy w tle tą samą kamienicę.  ​Na ostatnim zdjęciu zobaczymy grupę uczennic w (najprawdopodobniej) jednej ze szkół gospodarstwa domowego w Zabrzu. Czy możny jeszcze rozpoznać to pomieszczenie?
Czy ktoś rozpoznaje te miejsca?                                                                                              15.11.2017
Zagadkę udało się rozwiązać dzięki ekspertom z grupy „Zabrze wczoraj, dziś, jutro”. Zdjęcia konduktu pogrzebowego i ujęcie z dwiema paniami z dzieckiem wykonano w Rudzie Śląskiej Wirku przy skrzyżowaniu ulic Nowary i 1-go Maja. Żeńska klasa szkolna to najprawdopodobniej szkoła podstawowa nr 5 im. Króla Jana III Sobieskiego. Zdjęcia eleganckiej pani z dziewczynkami nie udało się zlokalizować.  

16

Dwa zdjęcia z archiwum śp. Darka Guza. Niestety nie znamy ani ich pochodzenia, ani daty ich wykonania.  

Sądząc po strojach i widocznej na jednym nich gazowej latarni było to prawdopodobnie po wojnie w latach najpóźniej 60-tych. Dzięki  Łukaszowi Zawadzie  wiemy że zdjęcie z rzeką przedstawia Bytomkę z kładką stojącą na końcu ulicy Topolowej. Drugi widok to okolice parku „Poległych Bochaterów” między ulicami Dubiela i Trocera.
Dłuższe przyglądanie się tym zdjęciom może mieć działanie uspokajające, gdyż bijące z nich spokój i harmonia wpływają kojąco na duszę. Może ktoś rozpozna ulicę widoczną na drugim zdjęciu?

Opracował: A.Dutkiewicz.            Zdjęcia nadesłał Rafał Tylenda.                                          10.06.2017


15
Zagadka dla nas i właściciela tego zdjęcia Karola Franka Kleczki. Na zdjęciu jest zastęp ratowniczy kopalni „Makoszowy” na tle służbowego wozu w latach 50-tych. Piąty od prawej stoi brat dziadka Karola, Henryk Kleczka. Ale gdzie wykonano to zdjęcie? Czy jest to kopalnia Makoszowy?  27.10.2016

14

Obraz

Nieistniejąca już od kilku lat wytwórnia lin i drutu założona w Zabrzu przez Adolfa Deichsla w 1855 roku, była bardzo aktywna na niwie sportu. W tej fabryce założono w 1909 r. pierwszy na Śląsku zakładowy klub sportowy TV Deichsel Zabrze. (Turn-Verein / Klub gimnastyczny) Najbardziej znanym klubem fabrycznym firmy Deichsel był TUS 09 Hindenburg, którego drużyna piłkarska była jedną z najlepszych w regionie.
Na tym zdjęciu, które jest jednocześnie zagadką widzimy sportowców z szarfami na których pisze LC Deichsel. Być może oznacza to Klub Lekkoatletyczny? (Leichtatletik – Club) Czy ktoś z was wie coś o takim klubie? Czy ktoś rozpoznaje to miejsce? Fotografie otrzymaliśmy od pana Matthiasa Deichsel, wnuka ostatniego dyrektora zabrzańskich zakładów Erwina Deichsel.       Oprac: AD.                                     22.07.2016
Zagadkę wyjaśnił Pan Mariusz Kowoll. To najprawdopodobniej jedna z sekcji o dużej autonomii, klubu Vereinsring Deichsel Hindenburg, być może jeszcze przed połączeniem kilku podmiotów w jeden centralny o wspomnianej nazwie; połączenie nastąpiło 02.09.1933 roku, a w skład weszły: Spielvereinigung Deichsel 1919 Hindenburg, Turn Verein Deichsel Hindenburg, Gesangverein „Deichsel” Hindenburg oraz właśnie Leichtathletik Club Deichsel Hindenburg. W momencie zjednoczenia szefem grupy lekkoatletycznej był Fritz Dentler, zarazem skarbnik klubu.


13
Ta grupa ludzi, niektórzy w mundurach służb paramilitarnych, to prawdopodobnie pracownicy jakiejś firmy lub biura. Na dwóch pierwszych zdjęciach zebrali się w dniu święta pracy 1 maja 1940 roku. Większość z nich ma radosne twarze. Na ostatnim zdjęciu widzimy w większości tych samych ludzi w tym samym miejscu, a zdjęcie datowane jest na rok 1941.
Czy ktoś rozpoznaje miejsce w którym wykonane te fotografie?     Nadesłał je Stanisław Zawada.  

12
Taki sielski obrazek z lat powojennych, którego datę trudno jest określić. Uśmiechnięty furman nazywa się Ryszard, mieszka w Zabrzu 3 Biskupicach na ul. Trębackiej 2. Nazwiska na tabliczce przymocowanej do fury nie da się odczytać. Ale czy to zdjęcie wykonano w Zabrzu? Ten dom w tle może być willą lub kościołem. Z prawe widać krzyż. Czy to jest cmentarz? Kto może pomóc rozwiązać tą zagadkę?

Zdjęcie nadesłał Piotr Herszowski.             07.10.2015

Zagadkę rozwiązali eksperci z grupy „Zabrze wczoraj, dziś, jutro” na Facebook, a pierwszym był Wojtek Borawski. Zdjęcie wykonano pod kościołem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rokitnicy i jest to tym samym pierwsze powojenne zdjęcie z tej dzielnicy na naszej stronie. Może ktoś z was ma jeszcze coś podobnego w szufladzie?                                                                                                                      13.10.2015

11
Gdzie pozują do zdjęcia ci wszyscy uśmiechnięci ludzie? Najprawdopodobniej rodzina przy okazji wspólnego spotkania. Na kolejnym zdjęciu z kolekcji Stasia Zawady same zagadki. Budynek w tle przypomina bardzo ten niemiecki na granicy z Polską między Rudą a Zaborzem przy ul. Wolności 72. Samo zdjęcie pochodzi z lat 30stych lub 40-stych. Kto pomoże rozwiązać te zagadki??   26.08.2015


10
Rozwiązanie
przyszło od fachowca. Pan Piotr Hnatyszyn z Muzeum Miejskiego w
Zabrzu podpowiada nam że był to jednak przystanek tramwajowy,
pisała o nim niegdyś pani Urszula Wieczorek w
Naszym
Zabrzu Samorządowym. Przypominam sobie pocztówkę z tą „małą
architekturą”, niestety nie ma jej w naszym zbiorze
.

W drugiej
połowie lat 50-tych „patriotyczne” marsze, pochody i spędy były
na porządku dziennym. Ci ludzie maszerują przez skrzyżowanie ulic
Powstańców Śląskich i Bytomskiej obok stojącego tam wtedy
pomnika „wdzięczności” armii radzieckiej. W tle widzimy piękny
tramwaj linii 5 produkcji „Konstalu”, lub może jeszcze
oryginalna niemiecka „Kriegsstrassenbahn” . ZAGADKą zostaje dla
nas: co to był za budynek na tle zabudowy Huty Zabrze, ten biały ze
stromym dachem i arkadami?? Widoczny jest już na przedwojennych
pocztówkach. Rodzaj schronienia dla pieszych, może dla czekających
na tramwaj ?? Kto wie więcej? Za zdjęcie dziękujemy Mirosławowi
Klimczakowi. 
    26.02.2015

9
Teściowa Mirosława
Klimczaka była ładną kobietą 😉 Ale zagadką jest gdzie
wykonano to zdjęcie tej pani w sukience z lat 60-tych? Ulica jest
szeroka, ale chyba bez torów tramwajowych. Może ktoś pomoże
rozwiązać tą zagadkę?                                                           17.02.2015


8

Bild

Na odwrocie tego zdjęcia
napisał ktoś po niemiecku – nasz dom rodzinny Zaborze B , tam
stał ten tajemniczy dom z tej bezimiennej fotografii. Pozbawiona
retuszu, oddaje w całości obraz jaki przedstawiały sobą domostwa
tej powstałej pod koniec XIX kolonii kopalni „Zabrze”, wówczas
„Królowa Luiza”. Na osi ulicy Lompy i dochodzących do niej
kilkunastu krótkich ślepych uliczek powstało ich wówczas
kilkaset. Ten na zdjęciu, jak widać po przybliżeniu ma numer 12.
CZY KTOś WIE GDZIE STAŁ TEN DOM?

Zobacz inne przedwojenne zdjęcia z Zaborza.



7

Bild

Przedwojenne zdjęcie
drużyny piłkarskiej z terenu Zabrza. Proszę zwrócić uwagę na
emblematy na koszulkach i tło. Czy ktoś potrafi rozpoznać jaki
klub drużyna reprezentowała? Sądząc po mundurze osoby z prawego
brzegu były to lata 40-ste.       

                                                                                   07.04.14


6


„Pozdrowienia z
Maciejowa koło Gliwic”, początek XX wieku, pocztówka ze sklepem
kolonialnym pani Philomeny Koel.                              Gdzie był, przy jakiej ulicy?                                 16.02.14


Pan Mirosław Klimczak
podpowiedział że ten dom przypomina stojący na ulicy Fontanusa 3,
obecnie sala gimnastyczna szkoły nr 23. /google/maps  
Bardzo możliwe że po
kilku zapewne przebudowach jest to ten dom.




(KTO ZNA TEN DOM??) W
Maciejowie początku XX wieku takich domów stało wiele. Przed
wejściem lauba, na surowym ceglanym murze listwy aby mogły piąć
się po nim rośliny. Bose dzieci, bo gdy było ciepło buty nosiło
się tylko w niedzielę. Na odwrocie napis po niemiecku: Nasz dom w
Maciejowie koło Hindenburga 1922 rok. Pamiątka od Hildy i Maxa. Nie
znamy miejsca gdzie stał ten dom ani nazwiska właściciela. Może
ktoś pomoże rozwiązać tą zagadkę?                                                                                                      16.02.14


4

Bild

Te piękne mieszkanki Kończyc stojące na tle sztandaru sfotografowano w latach 20 lub 30-stych poprzedniego stulecia. 
Nad wyhaftowaną postacią widnieje słabo widoczny napis Związek (Towarzystwo?) Młodych Polek. Poniżej postaci napis „w Kończycach“. Po obydwu stronach postaci najprawdopodobniej daty.
Pan Marcin
Dajczak znalazł w Narodowym Archiwum Państwowym zdjęcie
Towarzystwa Polek w Pawłowie. /LINK/ Więc działało tam
siostrzane koło. Organizację Związek Towarzystw Polek założono
na G. Śląsku w 1914 roku i zjednoczyła ona Towarzystwa zakładane
w terenie. Serdecznie dziękujemy panie Marcinie.




Poszukiwania dalszych informacji o tym towarzystwie nie przyniosły rezultatów. Gdyby ktoś posiadał jakiekolwiek informacje lub zdjęcia prosimy o kontakt.  



Bild

Ta pocztówka podpisana jest jednoznacznie: Zaborze, Kościół Królowej Luizy.  Jednak na Zaborzu kościół taki NIGDY NIE Stanął!   Poszukiwania w internecie innego Zaborza (jest ich wiele) z takim kościołem nie przyniosły rezultatów. 
Czy była to po prostu drukarska pomyłka?
____________________________________________

Zagadka rozwiązana. Dziękujemy panu Hnatyszynowi z Zabrzańskiego  Muzeum. To kościół ewangelicki
Marcina Lutra w Królewskiej Hucie , czyli w Chorzowie. 

Zobacz więcej.



Bild

To zdjęcie podpisane jest
„uroczystość barbórkowa” i zrobione było prawdopodobnie w Zabrzu w  między 1933
a 1944 rokiem . Czy ktoś poznaje tą salę?  
——————————————————————-
Zagadka rozwiązana,
najprawdopodobniej jest to cechownia kop. Pstrowski koło Biskupic.